Türkiyede Üretilen Motorlu Araçlar


Şu an Türkiye de üretilen motoruna kadar tamamen Türk yapımı olan aerodinamik açıdan da çok iyi olan bir spor otomobil bulunmaktadır. Henüz prototip aşamasında bulunduğundan dışarıya bilgi sızdırılmamaktadır. Ben fotoğrafını da gördüm, ancak fotoğraf elimde değil. 

Türkiye’de böyle bir çalışmanın olması çok güzel bir gelişme ve seri üretime geçirildiği zaman çok önemli işler başaracağını düşünüyorum. Yutdışından gelen araçlara %75 oranında vergi geldiğini düşünürsek Türk yapımı bir spor araba oldukça önemli bir gelişme olacaktır.

 

1965 yılında kurulan ve ana ortağını % 85 civarında hissesi ile OYAK ‘ın oluşturduğu Toe’nin, ürettiği en son kamyon olan Panter kamyonlar, piyasada belki tutulur diye 130 NT Fiat kupasının bildiğimiz 1800-205 Harvester modeli üzerine atılarak burunsuz kamyon üretilmesinden başka birşey değildi.

1800-205 modeli kamyonlar piyasada çift tekerlekli ilave dingilleri ile yüksek tonaj işlerine girebilmeleri ve fiyatlarının makul oluşları nedeniyle kendi çapında yer yapmıştı.Ama bunun yanında   sorunlu, aks kesen diferansiyelleri ,kullanışsız fiber-glas kupalarıyla ve arıza oranları ve işletme maliyetlerinin yüksekliği ile de kötü bir namı da vardı.

TOE’nin genellikle Karayolları,DSİ gibi resmi daireler ve DMO alımlarına yönelik üretimi de kısıtlıydı.

Ürettiği Mc Cormick marka traktörü de çiftçimizin pek tercih ettiği bir marka değildi.

Benzin makinası 258 cu/inch motorlu 1200 model kamyonetleri de yine sadece devlet teşekküllerine satılabiliyordu.Dolayısıyla kendi emsalleri ile rekabet şansı yoktu.

Uzanlar’ın da bu fabrikayı işletmemesi bu durumu farketmiş olmalarından kaynaklanmış olabilir.

Herkese selamlar…

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
Türkiyede Üretilen Motorlu Araçlar, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Elimizdeki Çizgiler Ne Anlama Geliyor başlıklı makalemizde elimizde ki çizgiler, elimizde ki çizgiler nasıl okunur ve elimizde ki çizgiler ne anlama geliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

131 views

Gelen Aramalar:

Benzer Yazılar

142 Okunma”
Bu Haberi Ara: Türkiyede Üretilen Motorlu Araçlar
12 Nisan 2012 Saat : 11:35
Facebook'ta Paylaş

One Response to “Türkiyede Üretilen Motorlu Araçlar”

 1. 1
  rüstem haset Says:

  Sonunda kendi üretimimiz olan bir arabamız olucak spor olması daha^da sevindirici..herkesin gözü aydın olsun..

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply


 Son Yazılar FriendFeed